فرایند کارآموزی و کارورزی

کارآموزی چیست ؟

کارآموزی دوره‌ای از کاری است که به افراد - عمدتاً دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان - فرصت می‌دهد تا مهارت‌ها و تجربه‌های جدیدی در حرفه‌ای که می‌خواهند وارد شوند، کسب کنند. آنها برای یادگیری مهارت های جدید عالی هستند و می توانند از چند هفته تا چند ماه یا حتی یک سال متغیر باشند.

دوره های کارآموزی از نظر مشخصات شغلی متفاوت است، برخی از شما می خواهند کارکنان موجود را تحت الشعاع قرار دهید و برخی دیگر از شما می خواهند که بر وظایف یا پروژه ها نظارت کنید. امروزه مسئولیت بیشتری به کارآموزان داده می شود و اکثر دوره های کارآموزی در حال حاضر حداقل به مدرک لیسانس نیاز دارند. این آنها را از موقعیت های شغلی متمایز می کند.

آیا دوره های کارآموزی حقوق دارند ؟

همه کارآموزان در ایران باید دستمزد دریافت کنند، زیرا از نظر قانونی هر فردی که به عنوان "کارآموز" تعریف می شود باید حداقل حداقل دستمزد را دریافت کند. با این حال، بسیاری از دوره های کارآموزی هنوز بدون حقوق هستند. شرکت‌هایی که به کارآموزان پولی پرداخت نمی‌کنند، اغلب برای هزینه‌های سفر و ناهار هزینه می‌کنند.

سناریوهایی وجود دارد که در آن کارآموزان مجبور به دریافت حقوق نیستند:

  • اگر کار داوطلبانه انجام می دهید
  • اگر قرارداد کاری ندارید و مجبور نیستید در روز یا ساعت خاصی سر کار حاضر شوید
  • اگر تجربه کاری را به عنوان بخشی از یک دوره آموزشی انجام می دهید یا کسی را در محل کار تحت الشعاع قرار می دهید بسیاری از شرکت‌ها و کارآموزان نمی‌دانند که چه چیزی در مورد استخدام و پرداخت حقوق کارآموزان قانونی است و چه چیزی قانونی نیست. اینگونه است که دانشجویان و فارغ التحصیلان به کارآموزی غیرقانونی و بدون دستمزد به عنوان راهی برای کسب تجربه در بازار کار می‌رسند.
  • اگر به شما یک دوره کارآموزی پیشنهاد می شود، مطمئن شوید که همه قراردادها را قبل از امضا به طور کامل مطالعه کنید.
  • اگر چیزی درست به نظر نمی رسد، از کارفرما بخواهید آن را توضیح دهد یا با دوستان، خانواده یا مشاوران شغلی صحبت کنید.

آیا کارآموزی ارزشش را دارد؟

اگر کارآموزی به درستی انجام شود، مطمئناً ارزشش را دارد. آنها یک راه عالی برای برقراری ارتباط در یک صنعت هستند. همچنین ممکن است متوجه شوید که شغل یا بخش آن چیزی نیست که انتظار داشتید، اما با ایده بهتری از کاری که می خواهید در آینده انجام دهید، آنجا را ترک خواهید کرد. تجربه در رزومه شما نیز ارزشمند خواهد بود.

به اندازه کافی دوره های کارآموزی خوب وجود دارد که لازم نیست برای یک کارفرمایی که قانون را رعایت نمیکند کار کنید. شما نباید بیهوده کار کنید، و به همان اندازه نباید مجبور به انجام کارهای ساده ای باشید که به پیشرفت شما کمک نمی کند. برای کارفرمایی کار کنید که به اندازه کافی برای شما ارزش قائل باشد تا به شما دستمزد بدهد و وظایف جالب و مفیدی به شما بدهد.

در سامانه کارآسان ، ما شرکت هایی را گلچین کرده ایم که میتوانید در آن هم به صورت قانونمند و هم جهت پیشرفت خودتان کارآموزی انجام دهید. در این مسیر شما نیاز به انجام مراجعه و طی کردن مسیرهای طولانی برای دریافت رضایت کارآموزی ندارید و با یک درخواست تمامی مراحل کارآموزی به صورت غیر حضوری انجام میشود.

۱
ثبت درخواست کارآموزی
۲
تایید کارآموزی از سوی مسئول نهاد
۳
انتخاب محل کارآموزی توسط دانشجو
۴
تایید کارآموز توسط واحد پذیرنده
۵
صدور معرفی نامه نهاد به واحد پذیرنده
۶
شروع کارآموزی
۷
پایان کارآموزی
۸
تکمیل فرم نظرسنجی و بارگذاری گزارش های پایان دوره
۹
صدور گواهی پایان دوره کارآموزی